Emeklilere yapılan yüzde 3 zam enflasyon karşısında eridi

Emeklilere yapılan yüzde 3 zam enflasyon karşısında eridi

Görüntülenme: 375 Eklenme Tarihi: 09-05-2018

Saadet Partisi ve Büyük Birlik Partisi'nin oluşturduğu Milli İttifak Bartın Milletvekili Adayı Selami Ünsal, Terkehaliller köyünü ziyaret etti. Hükümete yüklenen Ünsal; Hükümetin emeklilere 2015'in ilk 6 ayı için yaptığı yüzde 3 zammın, ilk 3 ayda enflasyon karşısında adeta eridiğini söyledi.
 
 
Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) hesaplarına göre 2015 yılının ilk 3 ayında enflasyonun yüzde 3,03 olarak gerçekleştiğini belirten Ünsal, emeklilere 2015'in ilk 6 ayı için verilen yüzde 3'lük zammın üç ay içinde eridiğine dikkat çekti.

Mutfak enflasyonu yüzde 20 diyerek sözlerine devam eden Ünsal;
Devletin resmi kurumu TÜİK hesaplarına göre bu yılın ilk 3 ayında enflasyon yüzde 3,03 olarak gerçekleşti. Emeklilere ilk 6 ay için verilen zam, 3 ay içinde eridi, sıfırlandı, eksiye geçti. Emeklinin mutfak enflasyonu yüzde 20'yi buldu. TÜİK düşüre, düşüre yüzde 3,03'e indirebildi. Bu rakamlara göre emeklimiz zor günler geçiriyor. Emekli zaten borç yiyordu, banka kartları ile durumu idare ediyordu. Şimdi artık kredi kartı borcunu da ödeyemez oldu.
Kredi kartı borç batağındaki emekli sayısı 2002 yılında 40 bin 554 kişi iken; 2013 yılında 671 bin 417, 2014 yılında ise tam 1 milyon 18 bin 576 oldu. Bu tablo yıllara göre borç batağına düşenlerin sayılarını göstermektedir. Vatandaşlarımız gırtlağına kadar borca batmış. Birçok emekli borcunu ödeyemediği için icraya verilmiş durumda. Dedi.
Kara kara düşünüyoruz, borçları mı ödeyelim, aç karnımızı mı doyuralım şaştık kaldık diye feryat eden bir vatandaşın sorusuna Ünsal;
Haklısınız bugün vatandaşlarımız kredi kartı ve kredi borçlarıyla boğuşmaktadır. Yoksulluk kötü yönetimin sonucudur. Burada olanların ve tüm vatandaşlarımızın bankaların elinden kurtulması için bu ittifak mutlaka meclise taşınmalıdır.
 
Buradan müjdeliyorum, işçilerimiz, emeklilerimiz ve çalışanlarımızın yüzde 50 zam ile yüzünü güldüreceğiz. Refah seviyesini yükselteceğiz. Daha önce bu rakamları verdik, yine vereceğiz inşallah. Ülkemizde yaklaşık 12 milyon emekli var. Yıllardır hükümet yüzde 2 mi versek, 5 mi versek diyerek emekli maaşlarına komik denecek zamlar yapıyor. Emeklimizin derdini en iyi biz biliyoruz. Bizim iktidarımızda kimse sizi aldatmayacak, maaşlarınıza gerçekçi artışlar yapılacak. Bu gün açlık sınırı altında maaş alıyorsunuz. Biz emekli vatandaşlarımızın maaşlarını yüzde 50 oranında artıracağız. Dedi.