Fatma Gizli, Çocuklarımızın en temel hakkı, sağlıklı ve mutlu ailedir.

Fatma Gizli, Çocuklarımızın en temel hakkı, sağlıklı ve mutlu ailedir.

Görüntülenme: 371 Eklenme Tarihi: 09-05-2018

Saadet Partisi Bartın Kadın Kolları, çocuklar için etkinlik düzenledi. 

 
Bartın Cumhuriyet meydanında düzenlenen etkinlikte çocuklara; resim boyama, halat çekme, çuval yarışı, yumurta taşıma gibi oyunlar ile motivasyon verildi. Saatlerce çocuklar ile oyunlar oynayan Saadet Partililerin gözlerinde çocukluktan kalma bir sevinç vardı.
 
Bir mesaj ile günün önemine değinen Saadet Partisi Bartın Kadın Kolları Başkanı Fatma Gizli, “Çocuklarımızın en temel hakkı, sağlıklı ve mutlu ailedir.” Dedi ve şunları ifade etti;
 
Kıymetli çocuklar, fedakar anne ve babalar, vefakar anneanne, babaanne ve dedelere bir mesaj iletmek istiyorum.
 
Bugün burada yarınımız, geleceğimiz, istikbalimiz, gözümüzün nuru çocuklarımız için bir aradayız. Mutluyuz, umutluyuz. Çocuklar bir milletin geleceği ve paha biçilmez değeridir. Onlara yapılan her yatırım aslında milletin kendine yaptığı yatırımdır.
 
Ancak bu gün çocuklar tüm dünyada, her türlü sömürü ve istismarın ana hedefi haline gelmiştir. Maalesef yanlış politikaların en ağır bedelini onlar ödemektedir. Yaşanılan hadiseler ve savaşlar gösteriyor ki “hak ve adalete dayalı, yeni bir dünya hedefi” çocuk ve yetişkin herkes için bir zaruret halini almıştır. Buna göre her çocuk “insan onuruna yakışır bir yaşam ve temel haklara sahiptir”.
 
Bugün ülkemiz nüfusunun %28’ini, 23 milyon çocuğumuz oluşturmaktadır. Çocuklarımızın en temel hakkı, “sağlıklı ve mutlu ailedir”. Ancak 200 bin çocuğumuz çeşitli sebeplerle, sıcak yuvaları yerine sokaklarda yaşamaktadır.
 
Fiziksel, zihinsel, duygusal ve sosyal alanda gelişim, çocuklarımızın hakkıdır. Asgari ücretin açlık sınırında olduğu ülkemizde aileler yeterli ve dengeli beslenememekte, bu sebeple de çocuklarımız fiziksel ve zihinsel manada tam olarak gelişememektedir. Çocuklarımız ailelerinin içinde bulunduğu ekonomik zorluklar karşısında eğitimine ara vererek çalışma hayatına sürüklenmektedir. Her 10 çocuktan 1 i çalışmak zorunda kalmaktadır.
 
Çocuklarımızın en büyük problemlerinden biri sosyalleşememeleridir. Çok az kelime ile konuşmaları, hayal güçlerini kullanamamalarıdır. Bunun sebebi süresiz televizyon ve internete mahkum edilmeleridir. En kıymetli varlıklarımızla nitelikli zaman geçirmek yerine işin kolaycılığına kaçarak kendisine ve çocuğunu televizyona kilitleyen anne-baba olarak bizler suçluyuz. Araştırma ve proje ödevlerini kopyala-yapıştır yoluyla alan öğretmenler suçludur.  Yavrularımızın hayatlarında mal olan oyunlar üzerinde kontrol mekanizması kurmayan devlet suçludur.
 
Bilinmelidir ki çocuklarımızın televizyona değil arkadaşa, bilgisayar oyunlarına değil oyuncaklara, beraber oyun oynamaya, aile ile birlikte vakit geçirmeye ihtiyaçları vardır.
 
Çocuklar bizim her şeyimizdir. Onları kötü alışkanlıklardan, bağımlılık oluşturan madde ve ortamlardan korumak devletin en önemli vazifesidir. Avrupa birliği uyum yasaları çerçevesinde bireysel özgürlük olarak nitelendirilen her türlü nesli bozan alışkanlık, davranış ve yönlendirmeler, yayınlar acilen durdurulmalıdır. İlgili kanunlar bu milletin inancına, tarihine ve medeniyetinin esaslarına uygun hale getirilmelidir.
 
Her çocuk mutlu ve sağlıklı bir aileyi, yeterli ve dengeli beslenmeyi, sağlıklı bir gelişimi, kendini ifade edebilecek huzurlu arkadaş ve aile ortamını, maddi ve manevi donamını temin eden iyi bir eğitim sistemini hak etmektedir.
 
Saadet Partisi olarak inanıyoruz ki;
 
Huzur ve barış dolu Türkiye hedefi; önce “ahlak ve maneviyat” diyerek, “hak ve adalet” bilincinin verildiği, insana, doğaya, hayata ve eşyaya hürmetin önemsendiği, özgür ve özgün düşüncenin kıymetli olduğu, yüksek standartlarda teknik donanımlı eğitim alan çocuklarımızla gerçekleşecektir.
 
Çocuklarımız en güzelini hak ediyor.