Ünal Yurtbay Polisleri Unutmadı!

Ünal Yurtbay Polisleri Unutmadı!

Görüntülenme: 699 Eklenme Tarihi: 09-05-2018

Saadet Partisi Bartın İl Başkanı Ünal Yurtbay, Türk Polis Teşkilatının 173. kuruluş yıl dönümü münasebetiyle bir mesaj yayınladı. 

 
Yurtbay yayımladığı mesajında şu ifadelere yer verdi;

“Türk Polis Teşkilatı, kurulduğu gün olan 10 Nisan 1845'ten bugüne kadar canla başla milletin selameti için gece gündüz demeden çalışıyor.
Bugün Emniyet teşkilatımızın kuruluşunun 173. yılı. Çok zor şartlar altında büyük fedakârlıklarla bu görevi yerine getirmeye çalışan polislerimizi, yürekten tebrik ediyor ve polislerimize çalışmalarında başarılar diliyorum. 

Bu vesileyle görevi başında şehit düşen polislerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum. Ruhları şâd, mekânları cennet olsun. 

Hiç şüphe yok ki bir ülkenin huzur ve güvenliği için vazgeçilmez iki unsur varsa bunlardan biri adalet, diğeri ise emniyettir. Son yıllarda atlattığımız büyük badireler sebebi ile her iki kurum da sıkıntılı, huzursuz ve endişeli... 

Ne yazık ki böylesine önemli bir sorumluluğu üstlenmiş olmasına rağmen bugün polislerimiz hak ettikleri maddi ve manevi imkânlardan yoksundur. Normalde çalışma süresi ayda 160 saattir; ama bir polis ortalama 240 saat çalışmaktadır. Ek görevler buna dâhil değildir. Polislerimizin çalışma saatleri mutlaka düzenlenmelidir. 

Bir başka sıkıntı fazla mesai ücretleridir. Polis gece gündüz, bayram seyran demeden çalışmaktadır. Emniyet mensuplarımızın 160 saati aşan her çalışması hak ve hukuk çerçevesinde ücretlendirilmelidir. 

Canlarını ortaya koyarak çalışan polisimizin, emekli olduktan sonra aldığı maaşı yarı yarıya düşmektedir. Katsayı ve özlük hakları mutlaka düzeltilmelidir. 

Bütün bunların yanında polisimiz bir de haksız muamelelerle karşılaşmaktadır. Görevini yapan polis memurları “Sen benim kim olduğumu biliyor musun?”, “Sen beni nasıl durdurursun?” gibi tehdit ve baskılara maruz kalmaktadır. Son dönemde bu tür örnekler çok sık yaşanmaya başladı.

Peki, sonuç ne? Maalesef her 10 günde 1 polis intihara teşebbüs etmektedir. 

Yöneticilere düşen görev ise polisimizi ezmek, baskı altında tutmak, psikolojilerini bozmak değil; emniyet teşkilatının çalışma şartlarını düzeltmek, özlük haklarını üstlendikleri sorumluluğa uygun hale getirmektir."