Yurtbay, Ortadoğu'da Barış ve İstikrar İstemiyorlar!

Yurtbay, Ortadoğu'da Barış ve İstikrar İstemiyorlar!

Görüntülenme: 757 Eklenme Tarihi: 09-05-2018

Saadet Partisi Bartın İl Başkanı Ünal Yurtbay, Miraç Kandili gecesi gerçekleşen Suriye saldırısı ile ilgili konuştu.

 Yurtbay, ABD’nin İngiltere ve Fransa ile birlikte olup, mukaddes bir gecede, hiçbir somut delile ve hukuki gerekçeye dayanmayan saldırıları telin ettiklerini belirterek şunları söyledi;

 “Maalesef İslam dünyası yalanlar üzerine kurulu bir işgal süreciyle karşı karşıya. Irak’ı kimyasal silah bahanesiyle işgal edenler şimdi aynı tiyatroyu Suriye’de sahnelemeye çalışıyorlar.

Hiroşima’da insanların üzerine ilk kez atom bombası atanlar bunlar! Irak’ı kimyasal silah yalanıyla işgal edip 1,5 milyon insanın ölümüne neden olanlar bunlar! Irak’ın işgali sırasında ilk kez düşük uranyum yoğunluklu mermi kullananlar bunlar! Daha birkaç ay önce Afganistan’da, bugüne kadar kullanılmış tahrip gücü en yüksek bombayı deneyenler yine bunlar! Bunların bugün insan hakları havarisi kesilmeleri hiç de inandırıcı değildir.

Suriye’de 600 bin insanın ölümünden sorumlu olanların, Guta’daki olaylara dökeceği gözyaşı ancak timsah gözyaşı olabilir.” Dedi.

 

MESELE İSRAİL’İN GÜVENLİĞİDİR

Gelişen tüm olayların İsrail’in güvenliği gerçeği olduğunu belirten Yurtbay, şöyle devam etti.

“Bu saldırının en önemli hedeflerinden birisi, Ortadoğu’da barış ve istikrarın sağlanmasını engellemektir. Özellikle Astana Süreci ile ortaya çıkan barış umutlarını sabote etmektir. Türkiye, İran ve Rusya arasında yürütülen ve kısmen de olsa sonuç alınan müzakerelerdir.

Nitekim bu saldırının Putin, ruhani ve Sayın Erdoğan arasında gerçekleşen 3’lü zirvenin hemen ardından gelmesi manidardır. Hukukta bir kural vardır: En kuvvetli şahadet hasmın şehadetidir. Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un "Biz bu operasyon ile Türkleri ve Rusları ayırmayı başardık. Türkler, kimyasal saldırıyı kınadılar ve ardından operasyonu desteklediklerini söylediler." ifadesi bunun en açık ispatıdır.” dedi.

 

ABD ŞAKŞAKÇILIĞINI BIRAKIN!

Irak’ı işgal edenlerden Suriye’nin kurtuluşunu beklenin ancak bir akıl tutulması olduğunu söyleyen Yurtbay, şunları kaydetti.

“Mesele, ne Afrin, ne Duma, ne Menbiç, ne İdlip ne de Haleptir! Asıl mesele Doğu Guta’nın değil, İsrail’in güvenliğidir. Ortadoğu’da yaşanan istikrarsızlığın nihai amacı vaad edilmiş topraklar üzerinde Büyük İsrail’i kurmaktır.

Bu gerçekler ortadayken asıl sorun Türkiye’nin Dış Politika’da içine düştüğü savrulmadır. Evet, halkı Müslüman bir ülkenin Miraç Kandili gecesinde vurulması büyük bir acıdır. Ama en acısı;  bir Müslüman ülkenin üzerine bombalar yağarken bir başka Müslüman ülkenin bunu memnuniyetle karşılamasıdır. Biz Türkiye’den ABD şakşakçılığı değil, İslam dünyasına umut olacak şahsiyetli bir duruş bekliyoruz.” dedi.

 

Ve ardından Yurtbay, Saadet Partisi olarak çözüm önerilerini açıkladı.

 

ÇÖZÜM ÖNERİLERİMİZ:

1- Astana süreci kararlı bir şekilde sürdürülmelidir:

2-Bölgesel ittifaklar daha da genişletilerek güçlendirmelidir.

3-Her türlü provakasyona rağmen bölgedeki meşru yönetimlerle temasa geçilmeli,  sağlıklı bir müzakere ortamının oluşması sağlanmalıdır.

4-Azami beklentilerin değil asgari müştereklerin ortaya konacağı bir diyalog zemini oluşturulmalıdır. Asgari müştereğimiz akan kanın bir an evvel durdurulmasıdır.

5-Vakit geçirilmeden, geniş katılımlı bölgesel bir barış konferansı düzenlenmelidir. Tekrar hatırlatıyoruz Diyarbakır bunun için en uygun adres ve en güçlü mesaj olacaktır.

6-Ekonomik, teknolojik, siyasi ve askeri alanlarda bölgesel ortak paydalar oluşturulmalı ve birlikteliği kalıcı hale getirmek için güçlü müesseseler kurulmalıdır.

7-Coğrafyamızın tarihi, sosyal ve siyasal gerçeklerine uygun uzun vadeli stratejiler üretilmelidir.

 

Bunlar yapılmadığı sürece; rahmet yağmasını beklediğimiz nice gecelerde üzerimize bomba yağmaya devam edecektir.