Yurtbay, 'Oy vermek onay vermektir.'

Yurtbay, 'Oy vermek onay vermektir.'

Görüntülenme: 420 Eklenme Tarihi: 09-06-2018

Türkiye siyasetine yeni renk, yeni soluk getiren Saadet Partisi’nin Bartın Milletvekili Adayı Ünal Yurtbay, seçim çalışmaları için Kıranpazarını ziyaret etti. Oluşan yoğun ilgiden memnun olduklarını belirten Yurtbay, verilecek oyların mesuliyet gerektirdiğini söyledi.
 

Açıklamasında Yurtbay şu ifadelere yer verdi.

“Oy vermek onay vermektir. Yani ülkemizi kimin yöneteceğine, yönetirken hangi kaide ve kurallara göre yöneteceğine dair görüşümüzü, belli kurallara göre sandığa yansıtır ve açıklamış oluruz. Bu bize tanınmış bir hak ve görevdir. En büyük emanetlerden birisidir.

Oyumuza talip olanlar da genel hatları ile iki kısma ayrılır. Doğru işleri yapmak, aldanmamak, aldatmamak üzere oy isteyenler. Makam, mevki, menfaat, para, şöhret, mal, elde etmek veya yandaş olmak için oy isteyenler.

Hatırlarsınız merhum Erbakan Hocamızın meşhur sözünü: “Biz bunları bize oy versinler diye yapmıyoruz, Allah rızası için yapıyoruz, Allah rızası!”

Maalesef Hocamız yaşadığı müddetçe oy sahiplerinin ekseriyeti bunu anlayamadıkları için oy vermekten imtina etmişlerdi. Bugün bu yanılgıları için dizlerini dövmeleri bundandır.

Oy verecek olan bizler de bu ayırımı çok iyi tetkik etmeliyiz. Oy isteyen şahıs veya partilerin geçmişlerini araştırmamız, kim doğrudan yana, kim yandaş rızasına talip öğrenmemiz gerekir.

Biz oy vermekle vekâlet vermiş olacağız. İlgili parti veya şahıslar bizden aldıkları vekâletle bir dönem ülkeyi yönetecekler. İyi, doğru ve güzel icraat yaparlarsa bunlar sevaba dönüşür ve oy verenlerin hanesine de yazılır. Makam, mevki veya menfaat doğrultusunda yönetirlerse, bunlardan da bazı küçük veya büyük kötülükler doğarsa, önce o yöneticilerin hanesine yazılır. Ama oy verenlerin vekâleti ile hareket ederek o kötülükleri işledikleri için aynen oy verenlerin hanesine de yazılır. Allah, her şeyin karşılığını verir.

Birçokları maalesef bunların içinde bazı ünvanı "hoca" olanlar da var, “Oy vermek ayrı, bu oyu alanın kötü iş yapmasının vebali ayrı. Biz oy vererek mesuliyetten kurtuluruz. Seçilenlerin yapmış oldukları kötü idareden kendiler sorumludur.” şeklinde konuşup, yazıp çizmektedirler.

Bunlar görmezler mi ki, ülkemizi bir Hıristiyan birliği olan Avrupa Birliği’ne sokmak için ahlaksızlık ve rezaletlerin önündeki setleri kaldıranlar onları oyu ile bu işi yapmaktadırlar. Bunlar görmezler mi ki, İslam dünyasını işgal eden, Müslümanları katledip tecavüz eden zalimlere her türlü desteği verip koalisyonlarına ortak olanlar, onların oylarına dayanarak bunları yapmaktadırlar. Bu ve bunun gibi ülkemiz, İslam dünyası ve milletimiz için bir nevi yıkım sayılacak bu icraatlardan dolayı oy verenler de bunu yapanlar kadar sorumludur.

Bir de oy hak ve görevimizi mutlaka yerine getirmemiz gerekir. Sandığa gitmemiz gerekir. Bundan kaçınamayız.” dedi.