Zonguldak tamam! Zonguldak kararını vermiş. Bu sefer Saadet demiş.

Zonguldak tamam! Zonguldak kararını vermiş. Bu sefer Saadet demiş.

Görüntülenme: 436 Eklenme Tarihi: 09-05-2018

Saadet Partisi, Zonguldak Madenci Anıtı'nda miting düzenledi. Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak ve Büyük Birlik Partisi Eski Genel Başkanı Mustafa Destici'nin katılımıyla gerçekleştirilen mitinge,  Saadet Partisi Bartın Milletvekili Adayları Ünal Yurtbay ve Selami Ünsal'da katıldı.
 
Saadet Partisi İl Sorumlusu Talat Gizli, Saadet Partisi İl Başkanı Mücahit Mekeç, Büyük Birlik Partisi İl Başkanı Serkan Karaman, Saadet Partisi Merkez İlçe Başkanı Emin Titiz'in yanı sıra Saadet Partisi'nin mücahitleri ve Büyük Birlik Partisi'nin alperenleri alanda hazır bulundu.
Pazar günü yapılacak olan seçimlerin ülkenin kaderini belirleyeceğinin altını çizen Mustafa Destici; Biz Büyük Birlik Partisi olarak 'Milli İttifak' çatısı adı altında Saadet Partisi ile bir araya geldik. Bizler 12 milyon emeklimizin 8 milyonunu açlık sınırının altına iten bu haksızlığa karşı bir araya geldik. AK Parti'ye 3 dönemdir oy veren kardeşlerimize sesleniyorum. 3 dönem oy verdiniz ve tek başına iktidar yaptınız. AK Parti size verdiği sözün hangisini tuttu? Marka şehirler kurdu mu? İleri demokrasi getirdi mi? Güçlü ekonomi dedi yaptı mı? Ev vaadi verdi, ev verdi mi? Gelir dağılımındaki adaletsizliği ortadan kaldıracağım dedi, kaldırdı mı? Hepsine hayır. Kaçak Saray yapacağım demedi ama yaptı, ayetli pasta yapacağım demedi ama yaptı, yolsuzlukları bitireceğim dedi, ancak gitti yolsuzlukların babasını yaptı. Başbakan Davutoğlu, seçim beyannamesinde ilk önceliğini yeni anayasa olarak belirtiyor. Bunu geçen dönemdeki seçimlerde de söyledin. Neden yapmadın? Müslüman aynı delikten bir defa sokulur. Bir daha olur mu? Olmaz. Olursa kendinize yanın. İkinci önceliğini çözüm süreci diyor. Seçim öncesinde kayıkçı kavgası yaptıklarına bakmayın. Bizzat AK Parti milletvekilleri bana gelip diyorlar. Yeni anayasa olursa Abdullah Öcalan çıkacak diyorlar, bunun anlaşmasını yaptıklarını belirtiyorlar. Davutoğlu, 'Bunların bir ucu dağda bir ucu siyasette' diyor. Sen bu Türkiye'ye yeni mi geldin? Vay senin profesörlüğüne. şeklinde konuştu.
 
AK Parti hükümetinin Zonguldaklılara verdiği sözleri tutmadığını vurgulayan Mustafa Destici; Seçim beyannamelerinde diğer önceliğinin de istihdam olduğunu belirtiyor. İşsizlik senin döneminde tavan yapmadı mı? Fabrika mı yaptın? 'Özelleştirme' adı altında milletimizin ve devletimizin en değerli kurumları peşkeş çekildi. Türkiye'de yılda 23 milyon ton kömüre ihtiyaç var. Zonguldak'ta 1 milyon tona yakın kömür üretiyorlar. Ülkemizin ihtiyacının 23'de 1'ini ancak karşılıyor. İthalata gidiyorlar. Kömür bizim milli madenimizdir. Bizim elimizde olan en önemli ve en çok madenlerden birisi kömür madenidir. Kömür madenlerini üretime açmak yerine daha kapatma yoluna giriyorsun. Zonguldak'ın Filyos Projesi ne oldu. Söz verdiler ama şimdi yine aynı şeyleri söylüyorlar. Söz verip yapmayanlara 7 Haziran tarihinde ders vereceksiniz, ders. Ereğli Demir Çelik'i özelleştirdiler. Tersanelerin mülkiyetlerini sahiplerine vermedikleri için üretim yapılamıyor. Zonguldak'ın yolları neden yapılmıyor. Deniz kenarındayız, deniz ve orman ürünlerinden neden daha fazla istifade edilmiyor, neden yatırım yapılmıyor. Maliye Bakanı araçlar için 'çerez parası' dedi. Sen o 3 milyar doları Zonguldak'a gönder, burada o para ile ne yatırımlar yapılır. Taşeron sorununu çözeceklerini söylüyorlar. Müslüman olan vatandaşını aldatmaz. Siz iktidar olduğunuzda 300 bin taşeron vardı, şimdi ise 2 milyon taşeron işçi var. Bu taşeron işçiliği neden getirdin? İş ve aş ile vatandaşları oy alma yolunda tehdit etmek için getirdin. Sen onu kaldıramassın, senin ağababaların buna müsaade etmez. Bunu biz kaldırırız. 'Emeklilerin problemlerine çözüm bulacağız' diyor. Güldürme adamı Sayın Başbakan, aklınız başınıza yeni mi geldi? Sen 13 yıldır neredeydin, aklınız başınıza yeni mi geldi? Davutoğlu '2'nci yarı başlıyor' diyor, maç bitti, haberi yok. O hala oynamaya devam edeceğini zannediyor. şeklinde konuştu.
 
Zonguldak'ta yaşanan göçe de değinen ve AK Parti hükümetini eleştiren Kamalak, Ey hükümet? Ey AK Parti? Ey Saraylılar? Sadece şu son 4 yılda 20 binin üzerinde Zonguldaklı göç etmiş. Her şey iyiyse, neden benim Zonguldaklım göç ediyor? Neden baba ocağını, ana kucağını evini, yurdunu terk edip yollara düşüyor? Çünkü doğduğu yerde doyamıyor. İş bulamıyor. Canını tehlikeye atıp iş bulduğunda da aldığı maaşla karnını doyuramıyor. Ama kibir kulelerinde oturanlar benim Zonguldaklımı anlayamaz. Milyarlarca liralık makam aracı saltanatına, 'çerez parası' diyenler benim Zonguldaklımı anlayamaz. 750 bin Dolarlık saat takanlar benim asgari ücretlimi, madencimi anlayamaz. Biz bunun için birleştik. Bunun için Milli İttifak, Milli İktidar dedik. şeklinde konuştu.
 
Zonguldak'ın ihracatta birinci sırada olmasını istediklerini belirten Kamalak, Benim Zonguldak'ım sanayileşmede birinci olsun. Benim Zonguldak'ım yaşanabilir kentler sıralamasında birinci olsun. Benim Zonguldak'ım göç veren değil, göç alan iller sıralamasında birinci olsun. Ama ne acıdır ki, benim Zonguldak'ım madenci ölümlerinde birinci. Benim Zonguldak'ım iş kazalarında birinci. Benim Zonguldak'ım taşeron işçiliğinde birinci.
 
Zonguldak'ın Türkiye'nin en büyük ve en önemli maden yataklarından olan taşkömürüne sahip olduğunun altını çizen ve iş kazalarına dikkat çeken Mustafa Kamalak, değerli kardeşlerim; Almanya dünyanın en büyük kömür rezervine sahip. Ama son 40 yılda sadece 3 madenci hayatını kaybetmiş. Aynı sürede benim ülkemde, şehit düşen madenci sayısı ise 3 bin kişi. Çin'i bile geride bırakarak, madenci ölümlerinde dünyada ilk sırada yer alıyoruz. 2013 yılında iş kazalarında tam 1235 işçi kardeşim hayatını kaybetmiş. 2014 yılında durum daha da vahim. İş kazalarında şehit verdiğimiz işçi sayısı yüzde 50 artışla 1886'ya çıkmış. Bakın hükümete her şey güllük gülistanlık. Ekonomik göstergeler rekor üstüne rekor kırıyor.